ATCM logo

 

 

 

 

 

 

 

 

Home Page Image

 

Connecting All Applications to Mathematics and Technology

 

 

ATCM 2022, December 9-12, Prague, hosted by Czech University of Life Sciences Prague (CZU)


    

1.     Abstracts for Invited Papers

2.     Abstracts for Full Papers

3.     Abstracts for Presentations with Abstract Only

4.     Abstracts for Hands-on workshops

Link to the ATCM 2022 program with Zoom ID and Passcode (For registered participants)

     

    Tentative Program of ATCM 2022
    (October 24)

    December 8, 2022 (Thursday)

    17:00 – 18:00

    Registration

    18:30 – 21:00

    Welcome Reception (Open to all foreign participants:)

     

    December 9, 2022 (Friday)

    08:00 – 08:50

    Registration

    09:00 – 10:00

    Opening Ceremony

    10:00 – 10:25

    Tea Break

    10:30 – 11:20

    Invited Speech 1: Room 1 (Chair: Wei-Chi Yang)

     

    21949 Ellipsoid is Tangent to its Locus under a Linear Transformation, Isometries and Sheared Maps, Wei-Chi Yang

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 2: Room 1: (Chair: Noah (Thierry) Dana-Picard)

     

    21966 Exploration of parameterized families of surfaces: envelopes, offsets and canal surfaces, Noah (Thierry) Dana-Picard

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 3: Room 2: (Chair:  Ma. Louise Antonette De Las Penas)

     

    21963 Deployment of Mathematical Resources to a Philippine High School through a Community LTE Network, Ma. Louise Antonette De Las Penas, Maria Alva Q. Aberin, Agnes D. Garciano, et al..

    12:30 – 13:30

    Lunch Break

    13:30 - 14:20

    Invited Speech 4: Room 1 (Chair:  Kosaku Nagasaka) 

     

    21948 Ordering Question with Clue in Moodle,  Kosaku Nagasaka, Takahiro Nakahara.

    13:30 – 14:20

    Invited Speech 5: Room 2: (Chair:  Jean-Jacques Dahan)

    21964 Sphere and Spherical Geometry: The Power of Visualization and Investigation Through Dynamic Geometry, Jean-Jacques Dahan

    Parallel Session I. Presentations and Workshops
    (Each contributed paper presentation / workshop slot is 50 minutes.
    Please allow 8 minutes for Q&A, and 2 minutes for changeover.)

    14:30 – 15:20

    Room 1 (Chair:  Hideyo MAKISHITA)

    21941 Research on Sangaku and the use of ICT, Hideyo MAKISHITA

    14:30 – 15:20

    Room 2: (Chair:  Jozef Hvorecký ) 

     

    21959 Combining Brute Force and IT to Solve Difficult Problems, Jozef Hvorecký, Lilla Korenova, Tomáš Barot

    14:30 – 15:20

    Hands-on Workshop: (Chair:  Weng Kin Ho) Computer Room 1:

     

    22002 Developing Mathematical and Computational Thinking through Spreadsheets
    Jonaki Ghosh, Weng Kin Ho

    15:30 – 16:00

    Tea Break

    Parallel Session II. Presentations and Workshops

    (Each contributed paper presentation / workshop slot is 50 minutes.
    Please allow 8 minutes for Q&A, and 2 minutes for changeover.)

    16:00 - 16:50

    Room 1: (Chair:  Minoru Itoh)

     

    21976 The Enjoy Origami on Mathematics and Science Education in STEAM
    Minoru Itoh

    16:00 – 16:50

    Room 2: (Chair:  Mathias Tejera)

     

    21984 Scissors, Cardboard and GeoGebra: Technology as instrument, not only as artefact, Mathias Tejera, Franco Mariani, Zsolt Lavicza

    16:00 – 16:50

    Room 3: (Chair:  Petra Surynková)

     

    21985 How to prepare a digital geometric model which is enclosed by an assembly of surfaces for 3D printing, Petra Surynková

    16:00 – 16:50

    Hands-on Workshop: (Chair:  Thomas Walsh) Computer Room 1.

     

    21943 Exploring Computer Science with Lynx to Learn Geometry and Logo Programming Code, Thomas Walsh

    18:30 – 21:00

    Conference Dinner and Culture Night

     

     December 10, 2022 (Saturday)

    08:00 – 08:50

    Registration

    09:00 – 09:50

    Invited Speech 6: Room 1 (Chair: Mirek Majewski)

     

    21987 Understanding Geometric Pattern and its Geometry, (part 9) - On Walking Pentagons and Isfahani Inflation, Mirek Majewski

    09:00 – 09:50

    Invited Speech 7 (through Zoom): Room 2 (Chair: LOC),

    21951 Computational thinking in mathematical modelling: an investigative study, Keng Cheng Ang, Liang Soon Tan

    10:00 – 10:25

    Tea Break

    10:30 – 11:20

    Invited Speech 8: Room 1: (Chair: Weng Kin Ho)

     

    21946 Spreadsheets: A Technological Nexus between Big Ideas in Mathematics and Computational Thinking in Mathematics Classrooms, Weng Kin Ho, Jonaki Ghosh, Berinderjeet Kaur, et al.

    10:30 – 11:20

    Invited Speech 9: (through Zoom) Room 2: (Chair: LOC)

     

    21996 Upskills Teachers’ Competencies in Constructing Sangaku Puzzles with the Geometer’s Sketchpad, Krongthong Khairiree

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 10 (through Zoom): Room 1: (Chair: LOC)

     

    21968 7-Circle Waltz, Jen-Chung Chung

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 11: Room 2: (Chair:  José L. Rodríguez)

     

    21982 Using virtual reality to teach linear algebra with a focus on affine geometry, José L. Rodríguez

    12:30 – 13:30

    Lunch Break

    Parallel Session III. Presentations and Workshops

    (Each contributed paper presentation / workshop slot is 50 minutes.
    Please allow 8 minutes for Q&A, and 2 minutes for changeover.)

    13:30 – 14:20

    Room 1 (Chair:  Helena Brozova)

    21961 Different types of test questions and test systems for student assessment in Applied mathematics for Informatics, Helena Brozova, Jan Rydval, Milan Jelínek

    13:30 – 14:20

    Room 2: (Chair:  José Manuel Dos Santos)

     

    21972 Develop Computational Thinking in Portuguese Mathematics Curricula with Collatz Conjecture, José Manuel Dos Santos, Alexandre Emanuel Batista Trocado, Zsolt Lavicza

    13:30 – 14:20

    Room 3: (Chair: Sharad Silwal)

     

    21942 Computations of statistical power in R, Sharad Silwal

    13:30 – 14:20

    Hands-on Workshop: (through Zoom: Chair: LOC) Computer Room 1. Zoom

     

    30002  Introduction to Sage: Part 1,  Alasdair McAndrew

     Invited Talks

    14:30 – 15:20

    Invited Speech 12: Room 1 (Chair:  Douglas Meade)

     

    30001 Visualizing the Derivative Relationship Between “Volume” and “Surface Area”, Douglas Meade

    14:30 – 15:20

    Invited Speech 13: Room 2: (Chair:  VLADIMIR NODELMAN)

     

    21955 Riemann Sphere and Complex Plane Transformations with Sphere Movements (Software Aspect), VLADIMIR NODELMAN

    15:30 – 16:00

    Tea Break

    16:00 – 16:50

    Invited Speech 14: Room 1 (Chair:  M. Pilar Vélez)

    21969 Augmented intelligence with GeoGebra and Maple involvement,
    M. Pilar Vélez, Tomás Recio

    16:00 - 16:50

    Invited Speech 15: Room 2 (Chair:  Jose A Vallejo)

     

    21989 A computer algebra approach to billiards, Setsuo Takato, Jose A Vallejo

    18:30 – 20:30

    International Program Committee (IPC) meeting  

     

    December 11, 2022 (Sunday)

    08:00 – 08:50

    Registration

    09:00 – 09:50

    Invited Speech 16: Room 1 (Chair:  Wei-Chi Yang)

     

    21991 A Topological View of Curves and Surfaces Inspired by 2D and 3D Locus Problems
    Wei-Chi Yang, Guillermo Dávila

    10:00 – 10:25

    Tea Break

    10:30 – 11:20

    Invited Speech 17 (through Zoom): Room 1: (Chair: LOC)

     

    21973 Exploring some elementary results of Ramanujan with modern tools
    Alasdair McAndrew

    10:30 – 11:20

    Invited Speech 18: Room 2: (Chair:  Vanda Santos)

     

    21977 Mathematics and Technology: Does it work?
    Vanda Santos

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 19: Room 1: (Chair:  Zoltan Kovacs)

     

    21952 Real Quantifier Elimination in the Classroom,   Zoltan Kovacs, Tomás Recio

    11:30 – 12:20

    Invited Speech 20: Room 2: (Chair:  Rick Klima)

     

    21950 Shift and Vigenère Ciphers with Maplets, Rick Klima, Neil Sigmon

    12:30 – 13:30

    Lunch Break

    Parallel Session IV. Presentations and Workshops
    (Each contributed paper presentation / workshop slot is 50 minutes.
    Please allow 8 minutes for Q&A, and 2 minutes for changeover)

    13:30 – 14:20

    Room 1 (Chair:  Jean-Jacques Dahan)

    21965  Carral’s Geometric Proof of a Steiner Ellipse Property and an Attempt at Generalization, Jean-Jacques Dahan

    13:30 – 14:20

    Room 2: (Chair:  Kentaro Yoshitomi)

     

    21967 Multiple-choice questions using STACK with partial score and feedback
     Kentaro Yoshitomi

    13:30 – 14:20

    Room 3: (Chair:  Thomas Walsh)

    21940 The Survey Toolkit Curriculum for Researching Information, Survey Development, and Data Analysis Using TinkerPlots®, Thomas Walsh

    13:30 – 14:20

    Hands-on Workshop (through Zoom): Computer Room 1 (Chair: LOC)

     

    30003 Introduction to Sage: Part 2, Alasdair McAndrew

    14:30 – 15:20

    Invited Speech 21 (through Zoom): Room 1 (Chair: LOC)

     

    21958 THE POSSIBILITIES OF GEOGEBRA IN RESEARCH IN BRAZIL
    CELINA A. A. P. ABAR

    14:30 – 15:20

    Invited Speech 22: Room 2: (Chair: Douglas Butler)

     

    30006  "What the majority of mathematics teachers are missing."
    Douglas Butler

    Parallel Session V. Presentations and Workshops

    (Each contributed paper presentation / workshop slot is 50 minutes.
    Please allow 8 minutes for Q&A, and 2 minutes for changeover.)

    16:00 - 16:50

    Room 1: (Chair:  Yuji Sasaki)

     

    21970 Understanding the Problem Structure in Computational Thinking in Mathematics Classrooms- Masanori Fukui, Yuji Sasaki

    16:00 - 16:50

    Room 2: (through Zoom) (Chair: LOC)

     

    21971 Engaging Learners through Data: Senso Eskwela Pilipinas- Mark Anthony Tolentino, Ma. Louise Antonette N. De Las Peńas, Maria Alva Q. Aberin, et al.

    16:00 – 16:50

    Room 3: (Chair:  Abby Tan)

    21938 Review of stochastic volatility option pricing models, Abby Tan

    16:00 – 16:50

    Hands-on Workshop: (Chair:  Petra Surynková) Computer Room 1.

     

    30004 Introduction to GeoGebra,  Petra Surynková

     

     

    December 12, 2022 (Monday) Special Session from Spain

    08:00 - 08:50

    Registration

    09:00 – 09:50

    Invited Speech 23: Room 1 (Chairs from LOC and Spain respectively)

     

    21945 Olympic geometry problems: human vs. machine

    Piedad Tolmos, Belen Ariño-Morera, Tomas Recio

    10:00 – 10:25

    Tea Break

    Special Session Room 1 (Chairs from LOC and Spain respectively)

    10:30 –10:25

     

    22001 Math trails in initial teacher training with MathCityMap and Augmented Reality-Alvaro Nolla de Celis, Angélica Benito, Ariadna Gomezescobar, et al.

    11:00-11:25

     

     

    21999 Computational Thinking in the Spanish Secondary School Curriculum of Mathematics. Meaning and implications. Belen Palop, Juan José Santaengracia, Luis José Rodríguez-Muñiz

    11:30-11:55

    21979 Limit calculation outside the domain of definition of real functions using computer algebra systems: an educational panoramic view-Enrique Ferres-López, Eugenio Roanes-Lozano, Angélica Martínez-Zarzuelo

    12:00-12:25

     

    22000 A didactic process for learning the logical conditional and its correct application through the use of computer tools with prospective Primary teachers-Laura Sánchez-Pascuala, Eloísa Montero

    12:30-13:30

    Lunch

    12:30-12:55

     

     

    21998 Learning mathematics through 3D printing in Secondary Education: a case study in Spain-Miguel Angel Fuertes-Prieto, Bárbara María Alonso-Ruano, María Álvarez-Díez, et al

    13:00-13:25

     

     

    21957  Exploring plane geometry with GeoGebra Discovery -  Alexandre Matias Russo, Celina A. A. P. Abar, Tomás Recio

    13:30-14:20

    Invited talk:

     

    21995 Is it so time consuming to start using a new piece of mathematical software?
    Eugenio Roanes-Lozano, Carolina Fernández-Salinero

    14:30-15:00

    Closing, see you at ATCM 2023